• Wiersz

BOŻE NARODZENIE

Gdy choinka piękna dama

ma na sobie kolorowe stroje,

zaczyna piec pierniki mama,

wysprzątane są pokoje.

Mikołaju, Mikołaju Święty,

przynieś cukierki mleczne

oraz wymarzone prezenty,

dzieci będą grzeczne.

Mama do stołu prosi,

bo już wszystko odświętnie nakryte,

nad nami jakby anioł się unosił

krążąc pod naszym sufitem.

Wokół słychać dzwonów brzmienie,

świecą gwiazdy na niebie pełnym mroku.

Wszyscy już czekają na Boże Narodzenie.

Szkoda, że jest raz do roku.

Rodzinę ogarnia wzruszenie,

aż się łezka kręci w oku,

to przez Boże Narodzenie,

świętowane każdego roku.

Świąteczne wierszowanie kl. III a

• Świąteczny kiermasz

20.12.2022

13 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz świąteczny. Uczniowie wraz z rodzicami przynieśli własnoręcznie zrobione babeczki, ciasta i inne wypieki. 🥐🥮🍩🍨🍪🥧

Dziękujemy za Waszą pomoc i okazane wsparcie.

Zebrane pieniądze przeznaczymy na bieżącą działalność SU.

• Warsztaty świąteczne w 1c

20.12.2022

W grudniu uczniowie klasy 1c miały okazję uczestniczyć w warsztatach świątecznych prowadzonych przez jedną ze zdolnych mam.

Podczas pierwszego spotkania dzieci wykonały przepiękne bombki na choinkę.

Natomiast w czasie drugiego spotkania Pani Emilia pokazała dzieciom jak powstają kartki w formacie 3D.

W mgnieniu oka uczniowie zabrali się do pracy.

Były to dni bardzo owocnej nauki.

M. Wiśniewska

• Kolejny sukces sportowy!

20.12.2022

Gminne rozgrywki w piłce ręcznej dziewcząt starszych uwieńczone sukcesem- brawo😉🔥

Nasza szkoła wystawiła do dzisiejszych mistrzostw gminy reprezentację dziewcząt w składzie: Nina Jóźwiak, Zuzanna Libiszewska, Amelia Maczyńska, Nella Konkel, Zofia Reszczyńska, Nikola Gruszczyńska, Wiktoria Rozkwitalska, Weronika Jaśniewska, Karolina Myszkier, Vanessa Sarnowska.

Dziewczęta wygrały 3:2 z drużyną ZKiW nr 1 w Pelplinie (bramki Nina x2, Nella x1) i zajęły 🥇🏆 miejsce z awansem na zawody powiatowe.

• Spotkanie z p. policjant

15.12.2022

12 grudnia br. na zaproszenie pedagoga szkolnego, młodzież naszej szkoły, odwiedziła policjantka z tczewskiej komendy. Profilaktyk mł. asp. Wioleta Maras-Dudyńska w trakcie zajęć z uczniami kl. 6c, 7a i 8c wyjaśniła pojęcie odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz przedstawiła rodzaje środków wychowawczych, jakimi dysponuje sąd rodzinny w przypadku, gdy wejdą oni w konflikt z prawem. Funkcjonariuszka omówiła pojęcie demoralizacji oraz czynu karalnego, posługując się przykładami. Uczniowie dowiedzieli się, jak powinni postępować w przypadku wystąpienia w szkole i poza nią przemocy oraz gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia.

Poruszony został również temat cyberprzemocy, w kontekście publikowania niewłaściwych treści oraz zagrożeń i konsekwencji prawnych. Podkreślone zostało, że w Internecie anonimowość jest złudna, a każda aktywność pozostawia ślad.

M. P.

• Konkursy z jęz. angielskiego!

13.12.2022

W listopadzie odbyły się dwa konkursy z j. angielskiego. Uczniowie klas 7-8 sprawdzili swoją wiedzę w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych. Największą wiedzą wykazały się Amelia Lamek z kl. 8a oraz Marianna Pauch z kl. 8b.

Zadaniem klas 4-6 było zaprezentowanie łamańca językowego w j. angielskim. Wszyscy uczestnicy konkursu spisali się świetnie, dlatego wyłonienie laureatów  było nie lada wyzwaniem.

Oto werdykt:

I miejsce - Olivia Pielecki kl. 6 c

II miejsce - Maria Mucha kl. 5 b

III miejsce - Agata Kolaska kl. 6 a

Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

JC

• WARSZTATY MIKOŁAJKOWE W KL. 2A I 2B

08.12.2022

6 grudnia 2022r. zajęcia w klasie 2a i 2b wyglądały inaczej niż zwykle. Gościliśmy bowiem na zajęciach instruktorów z „Pomysłowego Dobromira”, którzy przeprowadzili w naszych klasach warsztaty kreatywno-edukacyjne.

Warsztaty piernikowe przeniosły nas do magicznego roku 1380. Poznaliśmy starodawną recepturę wykonywania pierników. Dzięki drewnianym formom wypiekliśmy piękne smakołyki, a w sali jeszcze długo po zakończeniu zajęć unosił się zapach przypraw korzennych.

Warsztaty bombkowe również przyniosły nam wiele radości. Zdobiliśmy szklane bombki wedle własnego uznania, ozdobami specjalnie do tego przeznaczonymi (farby do malowania na szkle, różnobarwne brokaty). Każdy wyniósł z warsztatu zapakowaną, swoją niepowtarzalną bombkę.

Po zakończonych zajęciach warsztatowych NIESPODZIANKA! Odwiedził nas św. Mikołaj. Obdarował nas pięknymi prezentami, za które podziękowaliśmy piosenkami. Każdy mógł się przytulić do Niego i szepnąć Mu coś do uszka.

Mikołajki upłynęły, jak to zwykle bywa, bardzo szybko i sympatycznie.

K. Bembenek, K. Borowska

• GMINNY KONKURS „OPOWIEM WAM…”

06.12.2022

28 listopada 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie zebrali się wszyscy ci, którzy lubią czytać, słuchać i opowiadać bajki. Odbył się tam bowiem XI Gminny Konkurs „Opowiem Wam…”.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci 6- letnie i kl. I oraz kl. II-III szkoły podstawowej. Kandydaci opowiedzieli jedną ulubioną bajkę, którą mogli wzbogacić o środki teatralne (ruch, gest, rekwizyt).

Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali: Zuzanna Drewa z kl. 2b oraz Michał Gierszewski z kl. 3a i to z powodzeniem. Zostali docenieni przez jury.

ZUZANNA DREWA zajęła I miejsce, zaś MICHAŁ GIERSZEWSKI zdobył wyróżnienie.

Naszym wychowankom gratulujemy. Brawo!

Katarzyna Bembenek, Beata Kowalewska

• Wysyłamy kartki z życzeniami!

06.12.2022

Mikołajki na języku polskim 6a świętowała tak! Uczniowie wypisywali kartki świąteczne: tworzyli spersonalizowane wierszyki z życzeniami, uczyli się poprawnie adresować koperty oraz pocztówki, a przy okazji świetnie się bawili i spędzali wspólnie czas :)

Teraz pozostało tylko zadanie domowe - wysłanie lub włożenie kartki do skrzynki naszych odbiorców  :)

PS Niektórzy kartki wykonali samodzielnie!