Aktualności

          • Poszukiwani właściciele!

            23.06.2026

            W szkole zgromadziło się sporo pozostawionych przedmiotów – bluz, worków, butów oraz innych rzeczy. Prosimy uczniów i rodziców o sprawdzenie, czy wśród nich nie ma Waszej własności.

            Rzeczy można obejrzeć i odebrać w szatni. 

            Nieodebrane przedmioty zostaną przekazane na cele charytatywne lub zagospodarowane w inny sposób.

            Dziękujemy za pomoc w odnalezieniu właścicieli! 😊🏫

          • Ognisko - kl. 3b

            23.06.2026

            19 czerwca gościliśmy na ognisku u Państwa Kozioł. Prócz pieczonych w ognisku kiełbasek, pysznych rogalików i innych słodkości czekała na nas beztroska zabawa. Szczególną atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia. To ona pochłonęła nas bez reszty. Graliśmy też w piłkę, badmintona, a po smacznym jedzonku odpoczywaliśmy na leżakach i w hamaku. Bardzo dziękujemy Państwo Kozioł i innym rodzicom za przygotowanie tego ogniska. Dzięki Wam spędziliśmy wspaniały czas pełen uśmiechu i wspólnej zabawy. Długo będziemy go wspominać.

            Uczniowie klasy 3b z wychowawczynią

          • CO WIEMY O BOCIANACH? – ZAJĘCIA W KLASIE 2B

            23.06.2026

            W kl. 2b odbył się cykl zajęć „Bioróżnorodność, poznaj by zachować - bocian biały” przeprowadzonych w ramach realizacji projektu „Graj z nami w zielone”. Uczniowie „podglądali” gniazdo bocianie, które ma zamontowaną kamerę, dzięki czemu mogli na żywo obserwować rozwój bocianów.  Poznali zwyczaje, ciekawostki z życia bocianów. Dowiedziały się m.in. dlaczego bocian ma czerwony dziób i czerwone nogi, biało-czarne upierzenie, czym się żywi, jak długo leci do Afryki, w jaki sposób śpi, ile jest gatunków bocianów i gdzie występują. Zajęcia okazały się ciekawe, w efekcie czego powstały piękne prace malarskie.

            Katarzyna Bembenek

          • Kolejne zajęcia w KCK - klasa 2b

            19.06.2026

            11 czerwca 2026 r. uczniowie klasy 2b uczestniczyli w kolejnych zajęciach edukacyjno-artystycznych w Kociewskim Centrum Kultury. Spotkanie rozpoczęło się pogadanką z p. Marylą, która przybliżyła dzieciom dawne kociewskie podania i wierzenia związane z życiem mieszkańców naszego regionu. Rozmowa toczyła się wokół ludowych zwyczajów, przesądów oraz ciekawych postaci obecnych w lokalnych opowieściach. Uczniowie zwiedzili również Izbę Regionalną. W części praktycznej powstały gołębie na patyku. Czas spędzony w KCK przebiegł szybko i w miłej atmosferze, za co dziękujemy Pani Marii oraz Pani Monice.

            Katarzyna Bembenek

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS „KRÓL JAN III SOBIESKI W OCZACH DZIECKA - moja scena historyczna"

            18.06.2026

            Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie. Był on adresowany do uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej z terenu całej Polski. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej, technicznej, graficznej lub plastyczno-technicznej przedstawiającej postać Króla Jana III Sobieskiego uczestniczącego w scenie ilustrującej ważne wydarzenie historyczne. W konkursie udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Namalowali przypłynięcie Jana III Sobieskiego z Marysieńką do Pelplina. Ich prace zostały zauważone przez jury i nagrodzone.

            W kategorii klas 1-3 NIKOLA KOCUR, uczennica kl. 2b zajęła I miejsce

            W kategorii klas 7-8 ELIZA ĆWIKLIŃSKA, uczennica kl. 8b zajęła III miejsce

            Dziewczętom gratulujemy i życzymy rozwijania umiejętności plastycznych. Brawo!

            Katarzyna Bembenek

          • Spacer i lody - klasa 1a

            18.06.2026

            Końcówka roku szkolnego to doskonały czas na wspólne chwile na świeżym powietrzu. Uczniowie klasy 1a wybrali się na spacer do Ogrodu Biskupiego, gdzie podziwiali piękne kwiaty i rośliny oraz cieszyli się bliskością natury. Nie zabrakło również lodów, które były słodkim akcentem powoli mijającego roku szkolnego.

            W. Kąkolewska

          • VR w szkole!

            16.06.2026

            W poniedziałek 15 czerwca w naszej szkole odbyły się wyjątkowe zajęcia VR, podczas których uczniowie uczestniczyli w wirtualnej podróży „45 minut dookoła świata”.

            Dzięki technologii VR mogli przenieść się do najbardziej znanych miejsc na świecie i poczuć się jak prawdziwi podróżnicy. W trakcie zajęć:

            🗼 odwiedzili Wieżę Eiffla i podziwiali panoramę Paryża z jej szczytu

            🏺 stanęli u stóp majestatycznych piramid w Egipcie

            🖼️ zwiedzili Luwr – jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie

            🏛️ odwiedzili również Koloseum w Rzymie i inne wyjątkowe miejsca znane z kart historii i przewodników turystycznych.

            To była nie tylko fascynująca przygoda, ale także ciekawa lekcja geografii, historii i poznawania różnych kultur w nowoczesnej, angażującej formie. Zajęcia poprowadziła firma wirtualnewycieczki.pl.

            Dziękujemy za inspirującą podróż i nowoczesne podejście do edukacji!

          • Wycieczka do ZOO

            15.06.2026

            Uczniowie klasy 1a, 1b oraz 2a wybrali się na wycieczkę do ZOO. Dużą atrakcją była przejażdżka turboślimakiem, dzięki której dzieci mogły wygodnie  zwiedzać ogród zoologiczny i podziwiać jego mieszkańców. Nie zabrakło również pieszych spacerów, pysznych lodów oraz wizyty w sklepiku z pamiątkami. Wyjazd był pełen radości, ciekawych obserwacji i nowych doświadczeń. Dodatkowo dopisała nam pogoda – pośród wielu deszczowych dni trafiliśmy, na piękny słoneczny dzień. Był to wspaniały i edukacyjny sposób na zakończenie roku szkolnego!

            W. Kąkolewska

          • SPOTKANIE Z MISJONARZEM - BRATEM TOMASZEM

            15.06.2026

            12 czerwca 2026 r. gościliśmy w szkole niezwykłego gościa. Był nim Brat Tomasz, misjonarz na co dzień pracujący w Republice Środkowej Afryki. Spotkania z bratem wpisały się już na stałe w życie naszej szkoły, bowiem podczas urlopu brat Tomasz zawsze nas odwiedza. Podczas bardzo interesującego spotkania wręczyliśmy Bratu DAR SERCA – od dzieci z Pelplina dla dzieci z Afryki. Były to pieniądze zebrane podczas loterii fantowej, która odbyła się w klasach 1-3 oraz zbiórek klasowych.

            Bardzo dziękujemy Bratu Tomaszowi za poświęcony czas, za ciekawe opowieści połączone z oglądaniem zdjęć i życzymy dużo zapału i wytrwałości w Jego codziennej pracy misyjnej.

            Katarzyna Bembenek

          • "W czasie deszczu dzieci się nudzą..."

            11.06.2026

            "W czasie deszczu dzieci się nudzą..." - ale nie klasa 1a, która potrafi znaleźć radość w każdej pogodzie! Dzisiejszy deszcz wcale nie przeszkodził nam w świetnej zabawie. Kałuże, krople deszczu i świeże powietrze stały się doskonałą okazją do ruchu, śmiechu i wspólnego spędzania czasu.

            W. Kąkolewska

          • Warsztaty pierwszej pomocy dla klas 1-3

            11.06.2026

            8 i 9 maja 2026r. uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawych i wartościowych zajęciach z zakresu pierwszej pomocy. Lekcję pokazową poprowadził pan Tomek, który w przystępny i angażujący sposób zaprezentował najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Ogromną atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia z bliska karetki pogotowia. Uczniowie mogli zajrzeć do jej wnętrza, poznać wyposażenie ratowników oraz dowiedzieć się, jak wygląda ich codzienna praca. Było to niezwykle cenne doświadczenie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

             W. Kąkolewska

          • Z wizytą w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin

            10.06.2026

            Na zajęciach lekcyjnych w kl. 3 a rozmawialiśmy o tym, kto rządzi w Polsce. Mówiliśmy o Sejmie, Senacie, Prezydencie i Konstytucji RP. W związku z tym, wybraliśmy się do siedziby naszych władz lokalnych. Dzięki uprzejmości Pana Sekretarza Gminy mogliśmy od środka poznać na czym polega praca urzędników. Zobaczyliśmy różne referaty, Urząd Stanu Cywilnego, salę ślubów, siedzibę Straży Miejskiej i Rady Miasta. Zajrzeliśmy też do gabinetu Pana Burmistrza, w którym przyjmowani są interesanci. Znajdowały się tam różne pamiątki i podziękowania.

            Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, cierpliwość i otrzymane upominki.

                                                                                Uczniowie z wych. B. Kowalewską

          • NAUKA PRZEZ DOŚWIADCZENIA!

            08.06.2026

            W mijającym roku szkolnym uczniowie klasy 6b uczestniczyli w zajęciach badawczo-eksperymentalnych, ramach projektu „Kompetencje i umiejętności drogowskazem do sukcesu w przyszłości”. Odkrywali tam tajemnice chemii i fizyki poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń.

            Podczas zajęć obserwowali m.in. reakcje chemiczne z udziałem sody, octu i drożdży, wykonywali efektowne doświadczenie „chemiczne mleko”, badali właściwości różnych substancji oraz poznawali zjawiska związane z rozpuszczalnością, mieszaninami i krystalizacją.

            Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty związane z właściwościami powietrza i cieczy. Uczniowie budowali filtry do oczyszczania wody z kamieni i żwiru, tworzyli kolorową wieżę cieczy, obserwowali działanie ciśnienia atmosferycznego, konstruowali rakiety balonowe, wykonywali lampę lawę, budowali modele atomów pierwiastków i wulkanów z masy solnej. W realizacji zajęć wykorzystywane były również modele edukacyjne od Jangar, które pozwalały rozwijać zainteresowania naukowe i lepiej zrozumieć otaczający świat.

            To był rok pełen odkryć, eksperymentów i naukowych inspiracji!

            _________________________________________________________________________________

             

            Zajęcia realizowane są w ramach projektu „Kompetencje i umiejętności drogowskazem do sukcesu w przyszłości”, współfinansowanego z EFS+ w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021–2027.

            #FunduszeUE #KompetencjeDoSukcesuPelplin

            Realizator projektu: Miasto i Gmina Pelplin we współpracy z Centrum Edukacyjnym „Idea” z Krakowa.

            Więcej informacji o projekcie znajdziecie tutaj: https://bit.ly/KompetencjeDoSukcesuPelplin